TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI VE KIBRIS İÇİN ÖNEMİ

TÜRK MUKAVEMET TEŞKİLATI VE KIBRIS İÇİN ÖNEMİ

Enes Eskin - 4 ay önce - Siyasi Tarih - 528


Türk Mukavemet Teşkilatı adı itibari ile mukavemet yani karşı koyma, savunma amaçlı kurulmuş bir teşkilattır. Rumların Enosis hareketine karşı adadaki Türkleri korumak için çeşitli direniş hareketlerinin bir çatı altında disiplinli bir şekilde birleşimi ile kurulmuş bir halk hareketidir.

1960 DARBESİ!

1960 DARBESİ!

Enes Eskin - 4 ay önce - Siyasi Tarih - 368


Hükümet Etme görevini devralan Demokrat Parti bürokratik, ekonomik, siyasi, askeri alanlarda farklı yönelimlere gitmişlerdir. Örneğin bürokraside tek parti iktidarı dönemindeki katı anlayıştan uzaklaşarak halkı, özellikle İstanbul Üniversitesi Mezunu gençleri bürokrasinin farklı alanlarında göreve getirilmiştir. Ekonomik olarak daha liberal yani özgürlükçü bir anlayışla hareket eden DP özelleştirmelere de yönelmiştir. Askeri alanda ise olası bir müdahale ihtimaline karşı ordu üst kademesinde önemli değişiklikler yapılmıştır.

KIBRIS SORUNU

KIBRIS SORUNU

Enes Eskin - 4 ay önce - Siyasi Tarih - 472


Akdeniz’in 3. en büyük adası olan Kıbrıs geçmişten günümüze bölge için önemli bir role sahiptir. Kıbrıs Adası tarih boyunca pek çok devletin egemenliğine girmiştir. Geçmişten beri ekonomik ve askerî açıdan büyük öneme sahip olan Kıbrıs Adası...

TÜRKİYE’DE ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞ

TÜRKİYE’DE ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞ

Enes Eskin - 4 ay önce - Siyasi Tarih - 628


Osmanlı Devleti 1876 yılında meşrutiyeti ilan ettiğinde padişahın yanında mecliste mebuslar da seçilmiştir. Osmanlı-Rus Harbi sırasında meclis içindeki ayrılıkçı mebusların bölücü hareketleri sonucunda meclis fesih edilmiştir. 1909 yılına gelindiğinde 2. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte Meclis tekrar açılmış akabinde çeşitli fırkalar kurulmuştur. Fakat bu süreçte ülkede ki iç çatışmalar yüzünden verimli bir şekilde faaliyet yürütememiştir.

ARA
REKLAM
EN ÇOK OKUNANLAR
BÜLTEN ABONELİĞİ

Son paylaşılan makalelerden, anında haberdar olmak için bültene katılın.

Sosyal Bağlantılar
hukukmirasim
hukukmirasim
hukukmirasim